Przydatne linki – co zrobić przed wyjazdem z Polski


Przygotowując się do naszej podróży, przebrnęłyśmy przez dziesiątki  bardziej lub mniej wartościowych stron. Wybrałyśmy i posegregowałyśmy te, które mogą być pomocne każdemu, kto jest w drodze (lub też do tej drogi się przygotowuje). Skupiłyśmy się przede wszystkim na stronach, które podpowiadają jak zwiedzać świat w sposób jak najbardziej niskobudżetowy (żegnajcie Sheratony, restauracje  i pałace szejków, poza tym nie leżą w naszej naturze tzw. luxury travel, nie interesują nas też przeróżne opcje i triki jak za darmo spędzić noc w najdroższych hotelach świata – więc takich podpowiedzi nie znajdziesz tu nigdy). W naszej podróży chcemy skupić się na możliwości mieszkania w danym kraju i poznawania lokalnych społeczności – to jest nasze WE ARE HERE. Jest to w zasadzie jeden z głównych powodów naszej podróżny, tradycyjne zwiedzanie obcych miejsc, nigdy nie należało do naszych lubianych zajęć – WITAJ PRZYGODO! Efektem naszych poszukiwań jest spora lista linków, które przydadzą się zarówno podczas przygotowań jak i w czasie podróży.

Postanowiłyśmy sklasyfikować najbardziej wartościowe adresy i podać je Wam w postaci smakowitych, lekkostrawnych gotowców. Raz my mamy wszystko pookładanie w jednym miejscu i nie musimy przeszukiwać całych mieszkań w poszukiwaniu małych karteczek, dwa ty masz wszystko w jednym miejscu. Sumując – wszyscy są zadowoleni (albo przynajmniej mamy taką nadzieję).

CO WARTO ZROBIĆ PRZED WYJAZDEM Z POLSKI

– dowiedzieć się, czy w kraju do którego się wybierasz wymagana jest wiza, a jeśli chodzi o obywateli polskiego kraju, to my musimy się bardzo nad zdobyciem wiz pogimnastykować i przy okazji dodatkowo zwiedzić kilka miast. Przydatna będzie w tym wypadku strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

– warto sprawdzić pogodę w kraju, który odwiedzisz. W naszym przypadku to nasze być albo nie być, z tego względu, że jedziemy jedynie z bagażem podręcznym, nie jesteśmy technicznie w stanie spakować ubrań na każdą porę roku. Te dwie strony są nam bardzo pomocne www.timeanddate.com/ i http://www.yr.no.

– zaszczepić się – jeśli zamierzasz odwiedzić kraje egzotyczne. Pisałyśmy o tym szerzej w poście na temat jakie szczepienia będziemy robić sobie (właściwie jakie to lekarze zrobią nam) przed podróżą.

– zaczerpnąć chociażby podstawowej wiedzy o kraju, który Cię interesuje. Mając świadomość życia w zupełnie odmiennej kulturze nie chcemy narobić sobie wielu faux pas, co w wielu przypadkach może być również uważane za obrazę danej kultury. Więc żeby uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności polecamy książki podróżnicze, reportażowe itp. (bo czytanie nie boli).

– warto także pobrać bezpłatną aplikację iPolak, która w razie problemów pozwoli Ci chociażby, na odnalezienie najbliższej, polskiej placówki dyplomatycznej (w tym celu możesz  także skorzystać z tej wyszukiwarki).

– warto dowiedzieć się, jak najlepiej płacić za granicą.  Nie jesteśmy ekspertkami w tej dziedzinie (Aśka jeśli idzie o finanse jest mistrzem nieogaru, a Magda wcale nie jest od niej o wiele lepsza),  ale polecamy artykuł, który udało nam się znaleźć w sieci. My jeszcze trochę przetwarzamy to co przeczytałyśmy, ale dzięki niemu na pewno będziemy mądrzejsze.

 – warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, tylko po co przepłacać? Najtańsze artykuły pomoże Ci znaleźć porównywarka cen sprzętu outdoorowego.

– oprócz zapasowej karty pamięci w aparacie fotograficznym, warto pamiętać o możliwości przechowywania zdjęć w chmurze. Ta opcja pozwoli Ci  zachować najlepsze wspomnienia, nawet jeśli Twój sprzęt przypadkiem wyląduje w wodzie lub zainteresuje się nim jakiś miejscowy drab.

– Przydatny także może okazać się przelicznik walut, bo czasem warto wiedzieć ile się wydaje ciężko zarobionych pieniędzy na swoje potrzeby w innym kraju.

Większość rzeczy najlepiej zrobić przed podróżą, w jej trakcie może nie być czasu na takie rzeczy (albo ochoty).

To wszystko w ramach gotowca  CO WARTO ZROBIĆ PRZED WYJAZDEM Z POLSKI?

Jeśli znacie inne przydatne linki, wrzucajcie je w komentarzach pod artykułem.

A już niebawem będziemy polecać wam także nasze dwa kolejne artykuły, z serii gotowych stron z potrzebnymi linkami.

JAK TANIO PODRÓŻOWAĆ?

JAK ZNALEŹĆ TANIE ZAKWATEROWANIE?

artykuly1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s