Inspirujące książki


Inspirujące książki, to temat na dłuższą chwilę. Nie tyle chodzi nam o listę godnych uwagi tytułów, ale o autorów, którzy w ciekawy sposób piszą nie tylko o podróżach, ale również o tym jak przeżyć życie, żeby nie żałować ani chwili, autorów którzy swoją wyobraźnią zarażają kolejne pokolenia czytelników.

Juliusz Verne – ciężko znaleźć pisarza, który pisałby lepsze powieści. Dwie główne perełki – 20 000 mil podmorskiej żeglugi i W 80 dni dookoła świata. Z tych powieści wychodzi magia, robią z ludzkimi myślami wielkie zamieszanie, bo mimo świadomości, że świat stworzony przez Verne nie istnieje, to widzi się to, co się czyta i chce się to poczuć na własnej skórze. Jako autor niezwykle rozbudza wyobraźnię i chęć by wiecznie dążyć do rzeczy niemożliwych.   

Jack Kerouac – najważniejsze nasze typy to: W Drodze i Big Sur, a poza nimi to wszystkie pozostałe – bo jak tu ominąć jakakolwiek książkę ulubionego pisarza. Inspirują do życia, do dążenia w nieznane, do zbierania przygód. A jeśli ktoś chciałby się przekonać jak to jest słuchać jazzu puszczanego z książki, to proza Kerouac’a jest do tego idealna.

Arkady Fiedler – wielki podróżnik i wspaniały pisarz. Jego książki (każda z kolei) uczą czytelników szacunku dla odmiennych kultur, obyczajów jak i dla całej otaczającej nas przyrody. To jeden z tych pisarzy, przed którymi trzeba ostrzegać ludzi, bo jego dzieła poszerzają horyzonty.

Ryszard Kapuściński cesarz reportażu, w tym przypadku ciężko wybrać jedną pozycję, więc ogólnie warto wybrać do przeczytania wszystkie, albo przynajmniej większość. Pan Kapuściński polecany przez nas dla wszystkich ciekawych świata. Jeśli chcesz wzbogacić swój światopogląd – wyrzuć telewizor, a w jego miejsce postaw książki Kapuścińskiego i czytaj.

Herman Hesse Wilk stepowy książka o tym, że sami dokonamy najlepszego wyboru naszej drogi życiowej. Nasze życie wcale nie jest warte tego, by wiecznie iść z tłumem. My sami jesteśmy odpowiedzialni za całe swoje życie i za dokonane w nim wybory. Czytasz i wiesz, że ta książka jest o tobie, bo to ty jesteś wilkiem stepowym.

Jostein Gaarder – zamiast Świat ZofiiPrzepowiednia Dżokera, niby literatura dla młodzieży, a można się od niej zarazić magią. Czasem miło jest mieć dużo lat, posługiwać się racjonalnym myśleniem, stąpać mocno po ziemi. Aż przychodzi taka ksiażka, która robi Ci dobrze w głowie i okazuje się, że i dorastanie i kurczowe trzymanie się ziemi, nie jest Ci już do szczęścia potrzebne.

Douglas Adams – może i nie jest to literatura bardzo wysokich lotów, ale od czasu do czasu warto przeczytać coś bardziej humorystycznego i absurdalnego. Adams stworzył cykl – trylogię w pięciu częściach pt. Autostopem przez galaktykę – w humorystyczny sposób opowiada o perturbacjach życiowych dwójki ziemian, kosmity, prezydenta galaktyki i robota ze skłonnościami do depresji. Jeśli można jeździć autostopem po Ziemi w realnym życiu, to dlaczego w wyobraźni nie wybrać się dalej? A przy okazji całkiem miło pośmiać się z absurdu.

Więcej ciekawych książek znajdziesz tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s